AED dla OSP w Małopolsce

We współczesnym świecie coraz częściej dochodzi do Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK),
które dotyka ludzi w wieku między 40 – 70 rokiem życia z czego udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania.
Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu.
Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach. Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by natleniona krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe.
W tym wypadku kluczowe jest jak najszybsze użycie defibrylatora AED (ang. Automated External Defibrillator). Urządzenie krok po kroku poprowadzi osobę udzielającą pomocy.
Urządzenie dokonuje analizy pracy serca i tylko w uzasadnionym przypadku dokona defibrylacji – dostarczy do mięśnia impuls elektryczny wygaszający jego chaotyczną pracę. Wg Europejskiej Rady Resuscytacji szybkie rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar Nagłego Zatrzymania Krążenia nawet do 75%. Z tego powodu w Polsce, podobnie jak na całym świecie, powszechny dostęp do automatycznych defibrylatorów zewnętrznych powinien stać się obowiązującym standardem. Wykorzystanie urządzenia AED jest bardzo ważne i pomocne w pracy każdego strażaka, który bardzo często na miejsce zdarzenia przybywa najszybciej.
Dodatkowo na terenie OSP zostanie przeprowadzone 18 szkoleń dla mieszkańców województwa małopolskiego a także dodatkowo blisko 100 osób mieszkańców okolicznych Placówek OSP, Szkół, Instytucji Kultury i innych.
Defibrylatory zostały przyznane 18 jednostkom OSP w województwie małopolskim i zostały sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach IV budżetu Obywatelskiego projektu pn: „Ogólnodostępne AED na remizach w powiecie krakowskim”

 

Tłumaczenie »